Volvo: Elektrikli Araçlar, Benzinliler Kadar Ucuz Olacak

Elektrikli araçların tutarları günümüzde klasik dizel ve akaryakıtlı araçların fiyatından oldukça daha değerli. Bunun sayılabilecek çoğu nedeni var ama bir sefer alındığı zaman da yakıt fiyatı olarak dizel ve benzinliden daha azca cep yakıyor.

Ancak natürel en başında arabayı alabilmek gerekiyor. Volvo’nun 2030 yılına kadar olan süreç için açıklamış olduğu planlarının ortasında meydana getirilen açıklamalarda yakın vakitte Türkiye’de de çoğalan elektrikli araçların, dizel ve benzinliler kadar ucuz olacağı da söyleniyor. Pekala iyi mi ve ne vakit?

Elektrikli araçlar, 2025 senesinde dizel ve benzinliler kadar ucuz olacak:

Volvo CEO’su Jim Rowan, 2025 senesinde firmanın elektrikli araçlarının benzinli araçlar kadar ucuz olacağını açıkladı. Natürel Rowan’a nazaran bu, pil maliyetlerini azaltmak için kâfi teknolojinin olmasıyla olacak. Rowan’a nazaran bu imkân sağlanacak olsa da, beklentinin yanlışsız çıkıp çıkmayacağını ama bekleyerek görebileceğiz.

İçten yanmalı motor üretiminden büsbütün çekiliyor:

Volvo, 2030 yılına kadar ürettikleri bütün araçların %100 elektrikli araçlardan oluşmasını planlıyor. Şirket, bunun için Geely ile müşterek kurduğu girişimi Aurobay’ın paylarının %33 kadarını elden çıkaracağını paylaştı. Böylece içten yanmalı motorların geliştirilmesi ve imalatına iştirakten büsbütün çekilmiş olacak. Şirket, böylelikle içten yanmalı motorların geliştirilmesinden ve üretiminden tamamen çekilen ilk otomobil üreticisi olacak.

Volvo’nun bu hareketi, onları içten yanmalı motorların geliştirilmesinden ve üretiminden büsbütün çekilen birinci otomobil üreticisi yapacak. Volvo, 2025 yılına kadar global satışlarının %50’sinin büsbütün elektrikli araçlar olacağını, diğer %50’nin ise hibrit araçlar olmasını hedefliyor. Ayrıyeten 2030 yılına kadar büsbütün elektrikli vasıta üretimine geçecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*