Tepkilerin ardından geri adım: Trabzon’da sahipli köpeklere ‘ağızlık’ kararı geri çekildi

Trabzon’da sahipsiz köpek ve kedileri ısırması kararı 9 ayda 2 bin 514 kuduz şüpheli temas olayı görülmesi sebebiyle 20 Ekim’de Valilik İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nca sahipli köpeklerin dışarıda ağızlık takılarak gezdirilmesi kararı alındı.

Vakaların yüzde 32’sine sahipli, yüzde 63’üne ise sahipsiz hayvanların yol açtığı belirtildi. Ayrıca sahipli hayvanların yüzde 42’sinin aşılı, yüzde 58’inin aşısız bulunduğunun bildirildiği kararda, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü görevlilerince ağızlık denetimlerinin yapılacağı vurgulandı.

ZABITA KONTROLÜ

Aşılı ve kuduz şüphesi bulunmayan köpeklere ağızlık takılması kararını doğru bulmayan baytar hekimler ile hayvanseverler, valiliğin kararı eleştirdi. Tepkiler üstüne tekrar toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu, baytar hekimlerin görüşlerini alarak sahipli köpeklere ağızlık takılması kararını geri çekti.

Kurul tarafınca alınan yeni kararlar, Trabzon Valiliği’ce duyuruldu. Alınan son kararla 3 aydan büyük köpek ve kedi sahiplerine hayvanlarına yılda 1 kez kuduz aşısı yaptırma yükümlülüğü hatırlatılıp, zabıtalara da sokakta gezdirilen sahipli köpeklerin sıhhat karneleriyle aşılarını denetim etme yetkisi verildi. Buna göre, kuduz aşısı olmadığı belirleme edilen evcil hayvanlar, Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne gönderilerek, hayvan sahiplerine 5996 sayılı kanuna göre para cezası uygulanacak.

“KÖPEKLER SAĞLIK KARNELERİYLE GEZDİRİLEREK AŞILARI TAKİP EDİLECEK”

İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun almış olduğu son kararda kendilerine danışıldığını söyleyen Trabzon Veteriner Hekimler Odası Başkanı Erol Sayın, “Sağlık Müdürlüğü ile oda başkanlığımız olarak yaptığımız toplantıda alınan kararın halkı lüzumsuz paniğe sevk edeceğini söyledik. Kendilerine kuduzla savaşım yönetmeliği kapsamında köpek sahiplerinin kuduz aşısı yaptırmak zorunda bulunduğunu hatırlatıp, sahipli köpeklerin sıhhat karneleriyle beraber sokakta gezdirmeleri ve aşılarının bu yolla takip edilerek öğrenilebileceğini belirttik. Mevcut karar iptal edilerek yerine tavsiyelerimizin bulunduğu karar yayınlandı” dedi.

Sayın, sokakta gezdirilen evcil hayvanlara ağızlık takılması kararının iptalini doğru bulduğunu belirterek, “Bu yapılacak tatbik kuduzla savaşım için mühim bir adım oldu. İlgili kararla aşısız hayvanların aşılanması ve kuduz aşısı yaptırmayan hayvan sahipleri de 5996 sayılı kanun gereği para cezasıyla yüz yüze kalacak. Hem halkın paniğe sevk edilmesi hem de ağızlık gibi bir olayın kuduzla alakası olmadığı için bu kararın kaldırılması hayvanseverler için sevindirici bir karar olmuştur. Bu tip kurullarda baytar hekimler odasının bilgisine başvurulduğu taktirde, insandan hayvana bulaşan hastalıklar konusu ile ilgili danışılması alınacak karar ve yapılacak uygulamalara katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*