Sağlık Personeli Banka Promosyonları Yılan Hikayesine Döndü

Sağlık personelleri Banka promosyonları için Cumhurbaşkanlığı Kararnamesini bekliyor. Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, mevzu ile ilgili izahat yaptı.

“Memur, emekli, işçi, gibi, durağan(durgun) ücretlilerin bankada dönen parasının ve kredi kartı bankacılık işlemleri gibi bankaların elde ettikleri kar karşılığında ödenen paradır” diyen Doğruyol, “Yönetmeliğe göre minimum iki maksimum beş senelik olarak ödenen banka promosyonları bankaların öneri vermesi ve kurum yöneticileri tarafınca verilen tekliflerin en yüksek olanının ve şartları en iyi olanının tercih edilmesiyle ödeniyor. Yaklaşık altı aydan bu yana çalışanların maksimum merak ettikleri, sordukları sordukların başlangıcında banka promosyonları geliyor. Ne vakit ödenecek? Ne kadar ödenecek? Vb. sorular gittiğimiz ziyaret ettiğimiz derhal her kurumda sıkça sorulan sorular” dedi.

“Sayın Cumhurbaşkanından kararname bekliyoruz” şeklinde izahat yapan Doğruyol, “Sayın Cumhur Başkanı bu gün bir kararname yayınlasa dese ki, banka promosyonlarını güncelleyin, ertesi gün bütün kurumlar banka promosyonlarını yenilemek için ilk ilkin ben yapacağım diye sıraya girer. Görülüyor ki, her geçen gün, promosyon alacak olan kesimlerin aleyhine işlemekte. Promosyon ödemesi bekleyenler için gün geçtikçe umutların tükenmesine, hayallerin bir diğer bahara kalmasına neden olmaktadır. Son yıllarda, her alanda kendini artırarak hissettiren ekonomik krizin sonucunda, işçi, memur, emekli, ufak esnaf gibi toplumun birçok kesimi ekonomik sorun içine girmiş olması promosyon beklentisini de artırmaktadır” diye konuştu.

Sağlık Personeli Banka Promosyonları Yılan Hikayesine Döndü

Bankaların geçen yıla göre 2022 yılı ilk 8 aylık karı Yüzde 500

Doğruyol, laflarını şu şekilde sürdürdü, “Elbette bankaların karında gözümüz yok. Ancak, zenginin daha zengin, fakirin daha yoksul olduğu yüksek enflasyon ortamlarında en mühim sıkıntılardan bir tanesinin de durağan(durgun) ücretlilerin enflasyon karşısında alım gücünün korunmasıdır. Son birkaç yıldan bu yana durağan(durgun) ücretlilerin alım gücü gün geçtikçe daha fazla düşmüş ve düşmeye devam etmektedir. Alım gücü bakımından gelişmiş ülkelerin kat be kat gerisinde kalan ücretlere karşılık, bankaların yalnızca 2022 yılının ilk 8 ayında geçen yıla kıyasla kârını beşe katlaması promosyon konusu ile ilgili bankaların daha bonkör davranması beklentisini de artırmaktadır”

Memurbank Mı Kursak ?

“Bankaların ilkin yüksek öneri vermesi, sonrasında gülünç teklifler vermesi de gösteriyor ki, bankalar kendi aralarında anlaşmış gibi. Eğer harbiden bu şekilde bir antak kalma var ise OYAK BANK gibi, memurlara maaşının üç beş katı faizsiz veya düşük faizli kredi verebilecek, memurların alım enerjisini destekleyecek, memurların da MEMURBANK mı olsa diye düşünmeden geçemiyoruz. Hiçbir banka, on binlerce, ya da yüzbinlerce güvence müşteriyi kaçırmak istemez diye düşünüyorum. Emeğiyle çalışanların emeklerinin gün geçtikçe daha da değersizleştiği, alım gücünün enflasyon karşısında mum gibi eridiği bu ortamda birçok çalışanın gözü kulağı promosyon ödemesinde”

Yetkili sendika nerede?

“Pek oldukça memur arkadaşımız diyor ki, yetkili sendika nerede? Altı dönemdir meydana getirilen toplu sözleşmelerde memurları sadakaya muhtaç hale getiren yetkili sendikanın promosyonlar mevzusundaki sessizliği de beklenen bir durumdur. Tüm memurlar biliyor ki, promosyon sözleşmelerinin yenilenmesi için çıkarılacak bir kararname yeterli. Bu yılan hikayesinden çıkış yolu ve sıkıntının çözümü Sayın Cumhurbaşkanında” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*