Prostat kanseri nedir? Prostat kanseri belirtileri nelerdir?

PROSTAT KANSERİ NEDİR?

Prostat kanseri, bir adamın üreme sisteminin bir parçası olan ceviz şeklindeki ufak bir bez olan prostatta gelişir. Prostat kanseri, prostat bezindeki hücrelerin denetim dışı büyümesiyle ortaya çıkar. Kanserli hücreler ilk önce kontrolsüz gelişme göstererek prostat içerisine yayılır.

Ardından prostatı çevreleyen kapsüle uzanır, kapsülü delerek prostat dışına doğru yayılır. Prostat kanseri, iyi huylu prostat bezi büyümesinden değişik olarak prostatın merkezinden değil, kapsüle yakın, merkezden uzak bölgesinden kaynaklanır. Bu nedenle prostat kanserinde idrar şikâyetleri daha geç dönemde hastayı rahatsız eder.

Büyüme ve yayılma döneminde yakın organlara, lenf sistemine ve kan dolaşımı yoluyla bedenin öteki bölgelerine sıçrayabilir. Prostat kanseri yavaş seyirli olduğu gibi tümör, olabildiğince agresif karakter göstererek kemik ve öteki organlara sıçrayabilir.

PROSTAT KANSERİ NEDEN OLUR?

Prostat kanserinde en mühim risk faktörleri yaş ve aile öyküsüdür.

Yaş

Prostat kanserinin yaş ile görülme sıklığı artar. 70 yaş üstü adamların yüzde 50’sinde, 90 yaş üzerindekilerin de aşağı yukarı hepsinde mikroskobik düzeyde prostat kanseri belirleme edilmektedir. Hastalığa 50 yaşından genç bireylerde sık rastlanmıyor.

Bu nedenle, erken teşhis için 50 yaşın üzerindeki erkeklere prostat kanseri taraması öneriliyor.

Aile Öyküsü

Yapılan çalışmalar hastaların aşağı yukarı yüzde 15’lik bir bölümünde öteki aile üyelerinin de prostat kanseri öyküsü bulunduğunu ortaya koymuştur. Prostat kanserinin oluşmasından görevli kimi gen grupları tanımlanmıştır.

Bunların yanı sıra, aşırı kiloluluk ve sigara kullanması da prostat kanseri için tanımlanan risk faktörleri arasındadır.

PROSTAT KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Prostat kanserinin belirtileri, hastalığın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu bakımdan kurnaz karaktere haiz bir hastalıktır. Özellikle erken dönemlerinde asla alemet ve yakınma görülmeyebilir.

Prostat kanseri emareleri ortaya çıktığında, hasta birtakım tedavi şanslarını kaybedebileceğinden, derli toplu hekim kontrollerinin tedavi başarısında önemi büyüktür.

Prostat kanseri emareleri şu şekilde sıralanabilir:

– İdrar yapma güçlüğü
– İdrar akışında qüç azalması
– Menide ya da idrarda kan görülmesi
– Boşalma sırasında ağrı
– Kasık bölgesinde hastalık hissi
– Kemik ağrıları
– Sertleşme bozukluğu.

Prostat kanserini haber veren bu emareler birtakım durumlarda iyi huylu prostat büyümesinin bir göstergesi de olabilir.

Prostat bezinin büyümesine bağlı olarak gelişen benign prostatik hiperplazinde (prostatın iyi huylu büyümesi) de benzer alemet ve şikayetler görülebilir.

Eğer prostat kanseri bedenin öteki bölgelerine ve organlarına yayıldıysa, o alanla alakalı emareler de verebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*