Para, gerçekten mutluluk getiriyor mu? Cevap, 10 bin dolarlık bu testte gizli

Para ile saadet satın alınabilir” ya da “para mutluluğu satın alamaz…” Bu cümleler oldukça parası olan ve asla parası olmayan insanoğlu tarafınca sıklıkla duyduğumuz sözler. Peki fakat ne kadar doğru? Yapılan bir araştırmaya göre para mutluluğu satın alabiliyor, fakat bir noktaya kadar…

PNAS’ta gösterilen bir çalışmaya göre, paranın mutluluğu mühim seviyede artırdığına dair nedensel kanıtlar ortaya konuluyor. 7 değişik ülkede, değişik geçmiş ve kültürlerden gelen insanlara verilen 10 bin dolar üstünden yapılan deney, paranın mutluluğu satın alabildiğini ortaya koyuyor.

Deney, Brezilya, Endonezya ve Kenya gibi 3 düşük gelirli ülke ile Avustralya, Kanada, Birleşik Krallık ve ABD gibi 4 yüksek gelirli ülke hedef alınarak yapılmış. Toplamda 300 kişinin katılmış olduğu deneyde, 200 katılımcının her birine tek seferliğine 10 bin dolar gönderilmiş ve bu parayı 3 ay içinde diledikleri gibi masrafları istenmiş.

Deneyin sonunda 10 bin doları alan iştirakçilerin kendilerini, asla para almayanlardan daha sevinçli hissettiği kararına varılırken, para alan grupta olanlar içinde halihazırda daha yüksek gelirli ülkelerde yaşayan insanların saadet seviyelerinin o kadar da yükselmediği belirleme edilmiş. Yani çalışmadan çıkan sonuç, asla parası olmayanlara verilen bir 10 bin dolar, parası olanlara kıyasla daha oldukça saadet getirirken, paranın mutluluğu yalnızca bir noktaya kadar satın alabildiğini ortaya koyuyor. Tatmin duygusu yükseldikçe, paranın eskisi kadar sevinçli etmediği de araştırmanın neticelerinden bir öteki olarak dikkat çekiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*