MHRS randevuları için 2 yeni uygulama başladı

Bakan Koca, “MHRS buluşma sorunları, beklenen iyileşme sağlanıncaya dek, odaklanacağımız bir numaralı konudur. Sistemde oluşan lüzumsuz yük artışı ve zaman yitirilmesine karşı iki tatbik başladı. Zamanın kullanımında karşılıklı bir başarı, bizi şu an hayal edilemeyen noktalara götürebilir” ifadelerini kullandı. 

Buna göre MHRS üstünden buluşma alıp gitmeyen ve iptal de etmeyen kişiler, 15 gün süreyle yeniden aynı branştan buluşma alamayacak. Ayrıca almış olduğu randevunun öncesinde aynı branşta muayene olan ve bu nedenden dolayı randevusu boş geçmiş olduğu saptanan kişiler için de aynı vaziyet geçerli olacak.

Bu iki uygulamayla, hastaların MHRS randevuları konusu ile ilgili güçlük yaşamasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

MHRS üstünden buluşma alıp gelmeyenlerin payı son 1 ayda yüzde 21 olarak gerçekleşti. Bu oran,  muayene gereksinim duyan hastaların doktora erişiminde mani oluşturuyor. 

Yeni tatbik kapsamında MHRS üstünden buluşma alındığında vatandaşların karşısına “Sayın vatandaşımız, randevunuza gitmeme ya da gitmeyeceğiniz randevunuzu iptal etmeme halinde aynı branştan yeniden buluşma almanız fakat 15 gün sonrasında olası olacaktır.” uyarısı çıkıyor. Randevulara gidemeyecek olan hastaların, randevusunu iptal etmesi öteki hastalara yer açılması yönünden ehemmiyet taşıyor.

Sistemde hem web sitesi üzerinden, hem de SMS ve sesli arama yoluyla buluşma hatırlatma ya da iptal servisleri bulunuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*