Martı ile İstanbul Taksiciler Esnaf Odası arasında ‘korsan’ kavgası

Elektrikli scooter kiralama platformu Martı, geçen ay Martı TAG (Tek Araçla Gidelim) ismindeki yeni hususi durumunu duyurmuştu. Martı TAG, sürücülerin kendi araçlarını diğer yolcularla paylaşarak harcamalarını düşürülmesine imkân tanıyor ve yolcular için makul fiyatlı seyahat imkanı sunuyor. Martı, bu tatbik vasıtası ile trafik yoğunluğunu azaltmayı, etraf bilincini yaygınlaştırmayı ve paylaşım ekonomisi kültürünü artırmayı amaçlıyor.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, Martı TAG’in iptali için başvurdu

Martı TAG’a ilk reaksiyon taksicilerden geldi. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, bu uygulamayı “korsanlık” olarak tanımladı ve uygulamanın iptali için resmi kurumlara başvuruda bulundu. Konuyla alakalı olarak Twitter’dan paylaşım yaptı.

Martı CEO’su Öktem: “İstanbul sizin yüzünüzden mağdur”

Martı’nın CEO’su Oğuz Alper Öktem, Twitter’dan video paylaşarak muhtelif açıklamalarda bulundu. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu tarafınca tehdit edildiğini açıkladı.

Ayrıca Martı CEO’su Öktem, İstanbul’daki taksi sorunları ile alakalı konuştu. Araç paylaşım sisteminin önemini anlattı. Taksi problemleri ile alakalı şunları söyledi:

“İstanbul sizin yüzünüzden mağdur. İnsanlar taksi bulamadığı için karısını doğum için hastaneye götüremiyor. Çocuklar taksi bulamadığı için ÖSS’yi kaçırıyorlar. Biz senin yarattığın bu hastalıklı sisteme çare olsun diye çevreci, kanuni, ekonomik, trafiği çözen bir şey yaratıyoruz. İnsanlar hatır taşımacılığı yapabilsinler diye bir teknolojik altyapı kuruyoruz, buna da taş koyuyorsun. Sana kalsa insanoğlu eşleriyle arkadaşlarıyla da otomobile binmesinler. Bu carpool denen vaka uzun yıllardan beri yurtdışında var hatta ABD’de sol şeritten otomobilde tek şahıs gidemezsin. Arabanda iki üç şahıs varken sol şeride geçebilirsin.

Taksi emekçisi kardeşim, günde 12 saat haftada 7 gün trafikte direksiyon sallıyorsun. Hiçbir toplumsal güvencen ve mesain yok. Asgari ücret kazanmak için kendini paralıyorsun. Bu sistem adaletsiz bir sistem. Bu sistemi kuranların kimin bulunduğunu iyi bil. Emeği senden fakat ekmeği başkası yiyor. Senin arkanda aslolan ben varım. Bu vakadan sonrasında hele bu işin çözümü için bırak kariyerimi kellemi ortaya koydum, hodri meydan.”

“Arkandayız Martı” Twitter’da gündem oldu

Martı CEO’su Öktem’in paylaşımından sonrasında Twitter’da birden fazla yurttaş kendisine yardımcı çağrısında bulundu. “Arkandayız Martı” cümlesi kullanılarak son 24 saatte 5 binin üstünde Tweet atıldı. Türkiye gündemi listesine girdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*