Intel, gözünü Samsung’a çevirdi: En büyük ikinci çip üreticisi olmayı hedefliyor

Yakın vakitte çip üretimi hacmini arttırmak için büyük yatırımlara imza atan Amerika merkezli yonga devi Intel, gelecek planları ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Şirket, yarı iletken pazarında Samsung‘u geçerek dünyanın en büyük ikinci müstahsil olmayı planlıyor.

Intel, gözünü Samsung’a çevirdi

Nikkei Asia ile yapmış olduğu bir röportajda Intel Foundry Services Lideri Randhir Thakur ”Hedefimiz on senenin sonunda dünyanın 2 numaralı dökümhanesi olmak ve başkan dökümhane marjları elde etmeyi umuyoruz.açıklamasında bulundu. Böylelikle yonga devinin, şu anda dünyanın en büyük ikinci çip üreticisi olan Samsung Foundry ile rekabet içine gireceğini söyleyebiliriz.

Tarihsel olarak bakıldığında haiz olduğu tesislerde sırf kendisi için üretim gerçekleştiren Intel, geçtiğimiz sene büyük bir adım atarak üretimin diğer şirketlere de açıldığını duyurdu. Buna ayrıca ABD’deki dökümhane operasyonlarını genişletmek için 20 milyar dolar ve dünya genelinde toplam 70 milyar dolar yatırım yapacağını açıklayan şirket, Japonya’da bulunan İsrailli bir döküm şirketi olan Tower Semiconductor’u da satın almayı planlıyor.

Günümüzde Avrupa ve Kuzey Amerika’da üretim gerçekleştiren Intel, Asya pazarında bulunan Samsung ve TSMC’ye kıyasla büyük bir maliyet dezavantajına sahip. Lakin yonga devi, AMD, Apple, Intel ve Qualcomm dahil olmak suretiyle büyük yarı iletken firmalarına daha yakın olma fırsatını elinde bulunduracak. 

Intel, çip üretim süreci düğümleri için agresif bir yol haritasına haiz olsa da, rakibi Samsung ve TSMC şimdiden 3nm üretime başladı ve 2025 yılına kadar 2nm’ye geçiş yapmayı planlıyor.  Bu nedenle firmanın gelecekte atacağı adımlar büyük bir merak mevzusu diyebiliriz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*