İkindi Yazıları’nın matbaası müzede sergilenecek

Kahraman Maraş’ın Andırın ilçesinde Nedim Ali Zengin’in çıkarttığı Andırın Postası, 1984 yılından beri çıkmaya devam ediyor. Zengin’in İkindi Yazıları edebiyat ekini çıkartmak için kurduğu gazete, şimdilerde Nedim Ali ve Mevlana İdris’in kardeşi İskender Zengin tarafınca çıkartılıyor. Andırın’ın ilk ve tek matbaası da kurulduğu günden beri aynı yerde muhafaza ediliyor. Bir süre sonrasında Yedi Güzel Adam Müzesi’ne teslim edilecek matbaayı ziyaret edip, İskender Zengin’le hatıralarla dolu bu gazeteyi konuştuk.

MEKTUPLAR DA BASILACAK

Nedim Ali müstear ismiyle Mehmet Ali Zengin, 24 Nisan 1984’te Andırın Postası’nı çıkartmaya başladığında, kültür sanat dünyasını Anadolu’nun bir şehrinde toplayacağını kim düşünebelirdi ki? Nitekim bugünün mühim yazarları, bir zamanlar İkindi Yazıları’nda boy gösteriyordi. Kimler yoktu ki aralarında; Kemal Sayar, Mevlana İdris, Nurullah Genç, Hakan Albayrak, Hüseyin ve Hüsrev Hatemi, Cihan Aktaş, Arif Ay, Hâlime Toros, Gökhan Özcan, Erol Göka bunlardan bazıları.

Maraş’ın sınırlarını aşan şöhretiyle İkindi Yazıları, ilk çıktığında gazetenin içerisinde aylık iki sayfa olarak yayınlanıyordu. Daha sonrasında bağımsız altı sayfa şeklinde çıkmaya başladı. 14-15 yaşlarından itibaren gazetede çalıştığını söyleyen Nedim Ali’nin kardeşi İskender, çoğu meşhur yazarın abisine gönderilmiş olduğu mektupları hâlâ muhafaza ettiğini söylüyor. İkindi Yazıları’nı tıpkıbasım gösteren Kahramanmaraş Belediyesi’nin, bu mektupları da yayına hazırladığını öğreniyoruz.

POSTA PULUNA KARŞILIK DERGİ

İkindi Yazıları’nın 1994 yılına kadar devam ettiğini söyleyen Zengin, Andırın Postası’nın ise ilk çıkmış olduğu günden beri mahalli haberlere ağırlık verdiğini belirterek şunları aktardı: “İkindi Yazılarını bağımsız hale getirdiklerinde ekonomik sıkıntılar da bununla beraber geldi. Andırın Postası 2 yüz adet çıkarken, İkindi Yazıları 2 bin basılıyor ve bedava dağıtılıyordu. Abim, gazete için almış olduğu resmi ilanlardan ya da matbaadan kazanılmış olduğu parayı aktarıyordu buraya. Posta maliyetleri artınca, okuyuculardan pul istediler. Her sayıyı bir yazarının yönetmekte olduğu İkindi Yazıları, o zamanın edebiyat boşluğunu dolduran bir dergiydi.”

Nedim Ali’nin vefatının (1998) sonrasında İkindi Yazıları’nı tekrar çıkartmayı düşünmüşler, fakat Mevlana İdris, derginin hoş bir ismi olduğu ve öyle kalması gerektiği düşüncesindeydi. Zaten o emek ve özveriyi göstermemiz olası değildi diyor İskender Zengin ve ekliyor: “Zira okuyucu mektuplarını ayrı ayrı cevaplar, herkesle birebir ilgilenirdi. Bir gün Kahramanmaraş valimiz gazeteyi ziyaret etti. Meğerse seksenli yıllarda abimle mektuplaşıyormuş. Burada oluşturulan bir anaokuluna da abimin adını verdi. Şu anda oldukça mühim mevkilerdeki adlar bir zamanlar İkindi Yazıları’nın okuyucusuydu.”

İskender Zengin

KÜLTÜR SOKAĞI OLACAK

Yerel haberlerin verildiği Andırın Postası şimdilik çıkıyor fakat daha ne kadar devam eder bilinmez. İkindi Yazıları’nın el dizgisi ile basılmış olduğu basımevi da çalışır durumda muhafaza ediliyor. Kısa süre içerisinde Yedi Güzel Adam Müzesi’nde Nedim Ali Zengin kısmı yapılacak ve basımevi da oraya konulacak. Andırın Postası’nın çıkmış olduğu mekanda Nedim Ali’nin mektuplarından basın kartlarına kadar tüm hatıraları duruyor. Belediye orayı kültür evi, sokağı ise kültür sokağı olarak tasarlamayı düşünüyor. Sokağın ismi esasen Nedim Ali Zengin Sokağı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*