İbrahim Tatlıses Kimdir?

İbrahim Tatlıses (d. 1 Ocak 1952, Şanlıurfa) ya da aslolan adıyla İbrahim Tatlı, Türk şarkıcı, yapımcı, oyuncu, yönetmen, tv programcısı, iş adamı. İbrahim Tatlıses, müzik kariyerinin dışında, gıda, inşaat ve arama kurtarma sektörlerine de muhtelif yatırımlar yapmıştır. Ayağında Kundura türküsü ile ünlenen Tatlıses, günümüze kadar otuzdan fazla albüm çıkardı, çoğu filmimizde oyuncu ve yönetmen olarak vazife aldı ve bu sene 20. yılı olan İbo Show’da sunuculuk yapmıştır. Tatlıses, Türkiye’nin yanı sıra Yunanistan ile Orta Doğu’da da tanınmaktadır. Türkiye’de lakabı İmparator’dur.

 

Çocukluğu ve sesinin keşfedilişi

1952’de Urfa’da – kendi tabiriyle bir mağarada – ciğerci Ahmet Tatlı’yla karısı Leyla’nın yedi çocuğunun en büyüğü olarak dünyaya geldi. İbrahim Tatlıses’in babası Arap, anası Kürt Kökenlidir. Zaman vakit etnik kimliği alakalı olarak kendisi değişik açıklamalarda bulunmuştur. İbrahim Tatlıses, Kanal D’de gösterilen bir programda kendinizi ne olarak anlatım ediyorsunuz sorusuna “Babam Arap, anam Kürt, ben ise Türk’üm” diye yanıt vermiştir. 2005 senesinde Erbil konserinde ise Tatlıses “Babam Türk, annem Kürt, ben Türk oğlu Türk’üm size Türkiye’den selam getirdim” diyerek izleyenleri selamlamıştır.

Tatlıses doğduğunda babası cezaevinde bulunmaktaydı. Hiçbir vakit okula gitmemiştir. Daha sonra niçin okuyamadığı sorulduğunda Urfa’da sanki Oxford vardı da biz mi gitmedik cevabını vermiştir. Çocuk yaşlarda çalışmaya başlamıştır; su satmış, çığırtkanlık yapmıştır.

 

« Çocuktum. 20 kuruş fazla kazanmak için sinemalarda ‘Haydi buz gibi su’ diye bağırarak su satıyordum. Bir gün koltukta oturan bir erkek birden yerinden kalktı. ‘Sus ulan eşek, seni mi dinleyeceğiz’ diye suratıma 4 tokat attı. Ve o yediğim tokatlar beni buralara kadar getirdi. İnşaatlarda soğuk demir ustalığı yapmıştır. İnşaatta türkü söylerken Adanalı bir sinemacı tarafınca keşfedildi. İlk başlangıçta Adana’da daha sonra Ankara’ya gelmiş olarak burada gazinolarda, pavyonlarda sahne aldı. 1974’te Ankara’daki Kınalı Pavyon’da dediği “Ayağında Kundura” ile ünlenerek ilkin Ankara Radyosu’na, sonra da bir yılbaşı gecesi televizyona çıktı. 70’li yılların ortalarına doğru İstanbul’a geçerek burada sahne almaya başlamıştır. Burada, kendisine soyadını veren şarkıcı Yılmaz Tatlıses ile tanıştı.

 

Müzik kariyeri

“Kara Kız” ile “Beni Yakma Gel Sevdiğim” adlarında 45’likler ile müzik dünyasına giriş yaptı. 30 Haziran 1976 tarihinde dışarıdan bitirdiği ilkokulun diplomasını Kilis’teki Kartalbey İlkokulu’ndan almıştır. 1978 senesinde Ayağında Kundura-Ceylan filmiyle sinema sektörüne giriş yaptı. 1979 senesinde Kara Yazma filmimizde Perihan Savaş ile rol almıştır. 1983’te Derya Tuna ile Günah filmimizde oynadı. İbrahim Tatlıses 1984 senesinde İzmir Fuarı’nda Ekici Över Gazinosu’nda zamanın meşhur starları Gülden Karaböcek, Barış Manço, Belkıs Akkale, Arif Sağ, Sezer Güvenirgil, Beş Yıl Önce On Yıl Sonra Grubu ve Atilla Arcan ile beraber aynı sahneyi paylaştı. 1985 senesinde İbrahim Tatlıses yönetmenliğini üstlendiği, “Mavi Mavi” isimli sinema filmimizde Hülya Avşar ile beraber başrolleri paylaştı. 1987’de İdobay Müzik’i kurdu. 90’larda ünü, Yunanistan ve Orta Doğu’ya kadar genişledi. İbrahim Tatlıses bunun yanı sıra yönetmen, oyuncu, senarist, laf yazarı, köşe yazarı, besteci, programcı ve şarkıcı kimliğiyle de tanınmıştır. İbrahim Tatlıses’in haiz olduğu şirketler; gıda, film, yapım, turizm, havacılık ve yayıncılık grubu dallarında faaliyetlerini sürdürmektedir.

 

10 Mart 2008 tarihinde Neden isimli albümünü Mayıs 2009 da ise Yağmurla Gelen Kadın isimli albümünü piyasaya sürmüştür. Ayrıca bu albümde oldukça konuşulan ve tartışılan “Şemmame” isimli Kürtçe türkü de bulunmaktadır. 2009’da senelerce laf ve beste almış olduğu sanatçı Yıldız Tilbe ile müzikal olarak bütün bağını kopardığını açıklamıştır. 2010 senesinde son albümü Hani Gelecektin’i piyasaya çıkardı. 2021 senesinde İbrahim Tatlıses, 11 sene aradan sonra “Gelmesin” isimli yeni şarkısıyla müzikseverlerle buluştu. Söz ve müziği Sema Nur Kaplan’a aranjesi Ceyhun Çelikten’e ait single 16 Nisan 2021’de Poll Production by Polat Yağcı etiketiyle dijital platformlarda yayınlandı.

 

23 Eylül 2021 tarihinde İbrahim Tatlıses 12 sene aradan sonra İstanbul Kuruçeşme’de konser verdi. Kuruçeşme Açıkhava Sahnesi’nde ki konserde Tatlıses’i, Gülben Ergen, Şafak Sezer, Aydemir Akbaş, Dilan Çıtak, Levent Dörter, Ayşegül Yıldız gibi meşhur adlar yalnız bırakmadı. Kızları Dilan Çıtak ve Elif Ada, Tatlıses’i ilk kez sahnede izledi. Sahneye çıkmış olduğu ilk anda romantik anlamış olur yaşayan Tatlıses, konseri kendisine çıkmış bir ulusal piyango olarak tanımladı ve “Allah, ‘Yürü ya kulum’ derse, kimse ona ‘Dur’ diyemez. Her şey de Allah’tan gelir. Sizleri seviyorum, sayıyorum. Mutluyum.” dedi.

İş hayatı

İbrahim Tatlıses, müzik kariyerinin yanında, gıda, inşaat ve yolculuk sektörlerine girerek muhtelif yatırımlar yapmıştır. Bunlardan “Tatlıses Çiğköfte” hâlen etkinlik göstermektedir. Tatlıses TV, İbrahim Tatlıses’e ait müzik kanalıdır. Sonrasında Türksat’tan çıkmıştır. Yayın yeri ve stüdyoları Seyrantepede’dir. Kendisine ait Uplink ile Türksat uydusuna çıkmıştır. Tatlıses TV’de Türkçe müzik ağırlıklı gösterim yapıldığı gibi aktüalite, magazin, kent rehberi, talk showlar, bürokrasi programı gibi uygulamalar da yayınlanmıştır. D-Smart platformundan, Türksat 2A uydusundan gösterim yapmıştır. Bir devre Digiturk, Kablo TV’de ve karasal gösterim yapmıştır. Borçlarını ödeyememesi sebebiyle 5 Eylül 2014 tarihinde gösterim hayatına son vermiştir.

 

 

İbrahim Tatlıses, 27 Eylül 2011’de Ayşegül Yıldız’la hastanede evlendi. Çiftin nikâhını Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül kıyarken, Fatih Terim de nikâh şahidi oldu. 29 Kasım 2013 tarihinde Ayşegül Yıldız ile boşandı. İbrahim Tatlıses’in Ayşegül Yıldız ile olan evliliğinden Elif Ada isimli bir kızı var.

 

14 Mart 2011 gecesi Beyaz TV’de gösterilen İbo Show programı çıkışında Maslak’ta uzun namlulu silahla oluşturulan ateş kararı kafasından yaralandı. Akabinde hastaneye kaldırılan Tatlıses, 6 saat devam eden ameliyat kararı yoğun bakım ünitesine bağlandı. Doktorlar tarafınca meydana getirilen resmî izahat şöyleydi; “Sanatçının hayatî tehlikesi var fakat ilk başladığımız noktaya göre daha az.” Saldırıda İbrahim Tatlıses’in asistanı Damla Buket Çakıcı da yaralanmıştır. Gri renkli Fiat Linea marka otomobilden yapıldığı öğrenilen tecavüz ile alakalı geniş çaplı bir tahkîkat başlatılmış, 16 Mart 2011 zamanı itibarıyla vasıta bulunmuştur. Suikastın bir numaralı zanlısı Abdullah Uçmak yakalanmıştır

 

İki hafta süresince Acıbadem Maslak Hastanesi’nde yoğun bakımda kalan sanatçı, 28 Mart 2011 günü doktorlarının yapmış olduğu açıklamaya göre yoğun bakımdan çıkarılmıştır, böylelikle hayati tehlikesi ortadan kalkmıştır.[49] 6 Nisan 2011 zamanı itibarıyla ailesi tedavilerin Almanya da sürdürülmesi talebi ile Tatlıses’i Türkiye Cumhuriyeti’ne ait uçakla Almanya’ya götürmüşlerdir.[kaynak belirtilmeli] Sonraki yıllarda Miami, Florida, ABD Birleşik Devletleri’nde dünyada en iyiler içinde bulunan Amerikalı beyin cerrahları tarafınca tıbbi beyin operasyonu yapıldı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*