Dünya Kupasında Kullanılacak Yeni ‘Ofsayt Teknolojisi’

Dünyadaki bütün futbol hayranları, VAR ilk çıktığından beri ikiye bölünmüş durumda. Kimisi VAR’ın getirmiş olduğu daha keskin ve adil neticeleri savunurken kimisi futbolun insanların hatalarıyla hoş bir oyun bulunduğunu savunuyor.

VAR’ın maksimum işlediği durumlardan bir tanesi de doğal ki ofsayt pozisyonları. Yine kimilerine göre teknolojiyle alınan milimetrik ofsayt kararları futbolun ruhunu öldürürken kimilerine göre oyunun standardını arttırıyor. FIFA, 2022 Katar Dünya Kupasında kullanacağı ofsayt teknolojisini açıklayarak insanların bu tartışmalarını daha da körükleyecekmiş gibi görünüyor.

FIFA’nın açıklamış olduğu yeni ofsayt teknolojisi, oldukça daha süratli çalışacak ve oldukça daha keskin kararlar alınmasını sağlayacak

FIFA’nın geliştirdiği yeni yarı otomatik ofsayt teknolojisi, en zor ofsayt kararlarında bile önceki sisteme göre oldukça daha süratli karar verecek ve ofsayt pozisyonunun 3 boyutlu canlandırması hem stadyumda hem de TV’deki seyircilere canlı olarak yayınlanacak.

Katar’da gerçekleşecek Dünya Kupasının maçlarının oynanacağı her stadyuma yerleştirilen 12’şer kamera, her oyuncunun bedenindeki 29 noktayı takip edecek ve maç topunun içerisindeki bir sensör vasıtası ile topun ayaktan ne vakit çıkmış olduğu bilinerek 3 boyutlu bir model oluşturulup VAR odasına sunulacak.

Bununla beraber Collina’nın açıklamasına göre ofsayt kararının kaderi, her ne olursa olsun orta hakemin ellerinde bulunacak. VAR yalnızca yardımcı olması amacıyla orta hakemi pozisyonu izlemeye çağıracak. Yani milimetrik durumlarda orta yargıcı ‘ofsayt değil’ sonucu da verebilir. Siz yeni teknoloji ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*