Dikkat! Vitamin Desteği Yapayım Derken

Gelişigüzel vitamin almaktan kaçının, çünkü!

Unutkanlık, halsizlik, odaklanamama, anksiyete… Bugünlerde çoğu şahıs bu çeşit meselelerden şikayetçi. Günlük yaşantıyı negatif etkileyen ve yaşam konforunu azaltan bu şikayetlerin altında çoğu niçin yatabiliyor. O nedenlerden bir tanesi de vitamin eksikliği! Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yıldız Okuturlar vitaminlerin besinlerle karşılanamaması halinde mutlaka tabibin önerisi ile kullanılması icap ettiğini belirterek, özensiz vitamin desteği almanın fayda yerine kalıcı ziyanlara yol açabildiğini vurguluyor. Günümüzde yüksek doz vitaminlerin kanser, kalp ve solunum yolu hastalıklarını önlediğine dair tartışmaların devam ettiğini belirten Prof. Dr. Yıldız Okuturlar, vitamin kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı, değerli uyarılar ve tekliflerde bulundu.

Modern çağın günlük koşuşturmacasında sıhhatsiz beslenme giderek yaygınlaşırken, gerek yetişkinlerde gerekse çocuklarda vitamin eksiklikleri de daha yaygındır hale geldi. Bunun kararında çoğu şahıs oldukça yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu ve unutkanlık suretiyle problemlerden yakınırken, ‘kolumu kaldıracak gücüm yok, adeta tükendiğimi hissediyorum’ suretiyle şikayetlerle tabibe başvuruyor. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yıldız Okuturlar, bu ve gibisi sorunların altında çoğu rahatsızlık yatabildiği üzere, problemin kaynağının tek başına vitamin eksikliği de olabildiğini belirterek “Kişinin geçirdiği enfeksiyonlar ya da travma suretiyle durumlar metabolizmayı münasebetiyle vitamin gereksinimlerini değerli seviyede değiştirebilmektedir. Herkesin vitamin ihtiyaçı kendi metabolizmasına, yaşam üslubuna, yaşına ve ferdî sağlık durumuna, gövde depolarındaki durumlara nazaran değişmektedir. Bu nedenle vitaminlerin kullanılmadan evvel klinik olarak doktor tarafınca teşhis konması ve sonra gerek görülürse kontrol istenmesi daha reel olacaktır. Testler çoklukla sırf son beslenme alımını gösterir. Vitamin eksikliğiniz varsa, hekiminiz size almanız ihtiyaç duyulan destekleri ve hangi dozda alacağınızı söyleyecektir” diyor.

Vitaminlerin deposu sofranızda, ancak!

Sağlıklı ve istikrarlı beslenen şahıslarda süreğen hastalığın önlenmesi için multivitamin desteği katılması gerekmediğini, ama zerzevat ve meyve tüketimi kifayetsiz olanlar, alkol kullananlar, vegan beslenenler, aşırı kiloluluk cerrahisi geçirenler ve bazı metabolizma rahatsızlıkları olan şahıslarda multivitamin desteği önerebildiklerini belirten Prof. Dr. Yıldız Okuturlar şu şekilde konuşuyor: “Günümüzde yüksek doz vitaminlerin kanser, kalp, solunum yolu hastalıklarını önlediğine dair tartışmalar devam etmektedir. Sağlıklıysanız ve kafi bir rejimle besleniyorsanız büyük ihtimalle vitamin desteği almanıza gerek yoktur. Vitaminler çabucak derhal bütün besinlerde bulunur, ama hiç bir gıda kümesi bütün vitaminler için makul bir kaynak değildir. Muhtaçlığımız olan vitaminleri yemeklerden almanın en hoş yolu, mevsim zerzevat ve meyveleri ile tam tahıllı besinler, et ve balık içeren besinler tüketmektir. Kimi vitaminler sırf et ya da yumurta suretiyle hayvanlardan elde edilmiş yiyeceklerde bulunur. Lakin genel olarak, meyve ve sebzeler en yüksek vitamin konsantrasyonlarına haiz olduğu suretiyle çoklukla sıhhati destekleyen birden fazla lif ve diğer bileşenlere sahiptir.”

Dikkat! Rastgele yardımcı kalıcı ziyan verebilir!

A vitamini desteğinin ölçüsüz alınmasının kanser, kalp hastalığı ve kemik kırıkları riskini artırabildiğini, gebelerde oldukça fazla A vitamini almanın gelişmekte olan bebeğe ziyan verebildiğini vurgulayan Prof. Dr. Yıldız Okuturlar, E vitamini desteklerinin bedende fazla birikmesinin de prostat kanseri riskine hatta yaşam yitirilmesine niçin olabileceğini söylüyor. Antioksidanlar açısından zengin zerzevat ve meyve tüketmenin kanser ve kardiyovasküler rahatsızlık risklerini azaltabildiğini ama buna karşın kanseri ya da kalp damar hastalıklarını önlemek için tabip önerisi olmadan kullanılan antioksidan desteklerinin kullanımının yararlarına yönelik delillerin şimdi kifayetsiz bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Yıldız Okuturlar “C vitamini desteğinin de kanser, kardiyovasküler rahatsızlık ya da mevt riskini azalttığına dair kâfi kanıtlama yoktur. Özensiz alınan C vitamini desteği böbrek taşı riskini artırabilir” diyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*