Acun Ilıcalı Kimdir?

Acun ılıcalı kimdir, Ali Acun Ilıcalı, 1969 yılı Edirne doğumlu, Türk tv yapımcısı ve sunucusu. Acun FirardaVar mısın ? Yok musun?Fear FactorSurvivorYetenek Sizsiniz Türkiye gibi Türk televizyonculuğunun mühim başarı yakalamış programlarının yapımcısıdır.

ErzurumIlıca ilçesi doğumlu Ergün ve İlknur Ilıcalı‘nın ikinci evladı olan Acun, 29 Mayıs 1969’da Edirne’de dünyaya geldi. İkizler burcu erkeği olan Acun Ilıcalı’nın Ömer Cenker Ilıcalı isminde bir abisi vardır. Babası müteahitti anası de üniversite eğitimi almış bir müdürdü. Ömer Ilıcalı isminde bir abisi vardır. 5 yaşlarında başladığı ilk ve orta öğrenimini Edirne İstiklâl İlköğretim Okulu‘nda tamamladı. Lise eğitimine İstanbul‘da Kadıköy Maarif Koleji‘nde başlayan Acun, Kadıköy Anadolu Lisesi‘ni bitirdikten sonra, İstanbul Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nü kazandı, fakat üniversite hayatı, 7 senenin sonunda mezun olmadan bitti. Her röportajında kendilerini oldukça sevdiğini bahsettiği babaanne ve dedesini trafik kazasında kaybetti.

19 yaşlarında iken 1988 yılında Seda Ilıcalı ile evliliğe ilk adımını attı ve bu evliliğinden Banu adında bir kız evladı sahibi oldu. Kızının doğumundan 10 ay sonra 1990 senesinde anne ve babasını trafik kazasında kaybetti. Yaşanan vakası sonradan şöyle anlatacaktı;

Eşinden boşandıktan sonra 1994 senesinde motoru ile Bağdat Caddesi’nde büyük bir kaza geçirdi. Kazada arkasında oturan yakın arkadaşı yaşamını kaybetti. Acun Ilıcalı ‘nın ise sol kolu kırıldı ve 36 dikişli bir ameliyatın sonrasında koluna platin takıldı.

1995 senesinde bir kot dükkanı açarak ticarete atıldı fakat etkin olamadı. Lisans eğitiminin sonrasında yeniden girmiş olduğu üniversite sınavlarında İngilizce Öğretmenliği bölümünü kazanmasına karşın kısmı okumaktan vazgeçti. Bir arkadaşı vasıtasıyla İlker Yasin‘le tanışan Acun, futbol bilgisiyle onu etkileyince, denenmek suretiyle işe alındı. Koyu Fenerbahçeli olduğu halde Beşiktaş muhabiri oldu. Beşiktaş muhabiriyken futbolcularla samimi olup hususi röportajlar yapmayı başarınca yıldızı aniden parladı ve daha sonra Şansal Büyüka‘nın ekibine, Show TV‘ye aktarım oldu.Televole furyasında Şansal Büyüka‘nın gözde elemanı haline geldi.

Televole‘nin spor magazin olduğu yıllarda bu uygulama içinde kendine ait bir bölüm sunmaya ve bu bölüm dâhilinde dünyayı dolaşmaya başladı. Ardından bu bölümü, 2002 yılında Acun Firarda adı altında ayrı bir uygulama yaparak sunmaya devam etti. En oldukça izlenen seyahat programı oldu ve bu serüveni ile 105 ülke gezdi. Dokun Bana ve Biri Bizi Gözetliyor programlarının kadrosunda yer alıp destek sunuculuk yaptı.

2005 yılında Acun Medya adlı prodüksiyon şirketini kurdu. Fear Factor, Survivor, Kızlar – Erkekler, Survivor Türkiye – Yunanistan, Survivor Aslanlar – Kanaryalar, Var mısın Yok musun, Devler Ligi , Yetenek Sizsiniz ve Yok Böyle Dans programlarının yapımcısı, jürisi ve sunucusu oldu. Uğur Dündar‘ın sunduğu Yoksa Rüya mı ve Behzat Uygur‘un sunduğu Söyle Söyleyebilirsen programlarının yapımları da Acun Ilıcalı tarafınca gerçekleştirilmiştir. O Ses Türkiye ve Survivor Ünlüler – Gönüllüler yarışmalarının da yapımını ve sunuculuğunu yapmıştır.

2005 yılında, 36 yaşlarında vergi rekortmenleri arasına girdi.

Başta Türkiye’deki üniversiteler olmak üzere, Anadolu’nun muhtelif yerlerinde stand-up gösterileri yapmıştır. Stand-up gösterilerinde meslek yaşamı süresince başına gelenleri gülünç bir üslupla seyircilere aktarmıştır.

Show Tv’nin ‘81 İl 81 Okul’ isimli toplumsal repertuvar projesinde yer aldı ve programda 3 milyon 725 bin 563 YTL yardım toplandı.

Birinci evliliğini 19 yaşlarında iken 1988 senesinde üniversiteden arkadaşı Seda Ilıcalı ile yaptı. bu evliliğinden Banu (d.1989) isminde bir kız evladı sahibi oldu. 24 yaşlarında iken 1993 senesinde boşandı.

İkinci evliliğini 2003 senesinde yaptığı Zeynep Ilıcalı‘dan Leyla ve Yasemin adlarında iki kız çocuğuna daha haiz olan Acun 3 kız babasıdır.

2010 senesinde eşi Zeynep Ilıcalı kendisini 20 yaşındaki Şeyma Subaşı ile aldattığını öne sürerek boşanma davası açtı. Ünlü adların avukatlığını yapan avukat Kezban Hatemi ile anlaşan Acun Ilıcalı, eşinin iddialarını kabul etmedi. 2011 yılı Eylül ayında barışarak boşanma davası düşmüştür. 2013 senesinde Şeyma Subaşı ile olan evlilik dışı ilişkisinden Melisa isminde bir kızı olmuştur. 12.07.2016 tarihinde eşi Zeynep Yılmaz’dan anlaşmalı olarak tek celsede boşanmıştır.

20 Eylül 2017 Tarihinde Acun Ilıcalı ile Şeyma Subaşı Fransa’da evlendi. Yaklaşık 250 kişinin çağrı edilmiş olduğu törene ikilinin sevenleriyle beraber sanat ve tv dünyasının meşhur adları katıldı. Acun Ilıcalı, “Benim için oldukça hususi bigün fakat aslolan bugünü yaşayan biri var o Instagram fenomeni alkışlarınızla kıymetli eşim Şeyma Ilıcalı geliyor” diyerek eşini sahneye çağrı etti.

2011 vergilendirme döneminde gelir vergisi listesine konuşmacı, server gibi faaliyetlerden oluşan geliri için 2 milyon 836 bin 191 lira gelir vergisi gerçekleşme ettirilen Acun Ilıcalı listeye 62. sıradan girdi.

2012 yılında yapımcısı ve sunucusu olduğu Dominik Cumhuriyeti‘nde çekimleri meydana getirilen Survivor Ünlüler Gönüllüler yarışması izlenme rekorları kıran Acun Ilıcalı maksimum konuşulan isimlerden.

Acun Medya’nın hazırladığı Survivor serisinin yenisi “Survivor Ünlüler Gönüllüler 2013” Acun Ilıcalı’nın sunumuyla 17 Mart 2013 Pazar günü Star TV‘de başladı.

Daha ilkin Survivor Aslanlar Kanaryalar (2006), Survivor Türkiye Yunanistan (2007), Survivor Kızlar Erkekler (2010) ve Survivor Ünlüler Gönüllüler’i (2011 ve 2012 yıllarında) yapan Acun Ilıcalı, Survivor Ünlüler Gönüllüler 3 ile karşımıza çıktı.

14 Kasım 2013 tarihinde muhabir olarak girmiş olduğu tv sektöründe Türkiye’nin en önde gelen yapımcısı olarak isim yapan Acun Ilıcalı, tv8’i satın alarak artık kendi TV kanalının sahibi bulunduğunu duyurdu. MNG gurup başkanı ve tv8 kanalının sahibi olan Mehmet Nazif Günal ile anlaştığını, satın alma sürecinin başladığını Twitter’a yazmıştır.

2016 yılında TV8,5 adlı eğlence ve spor kanalını da hayata geçirdi ve hızlıca kanalı ülkenin maksimum izlenen tematik kanalları arasına taşıdı.

Ilıcalı’nın medya sektöründeki ilk internasyonal girişimi 2016 senesinde Yunanistan’da gerçekleştirdiği projelerle başladı. Acun Medya, Yunanistan’da O SesSurvivorYetenek Sizsiniz ve İşte Benim Stilim gibi çoğu programın prodüksiyonunu yaptı. Skai TV’de gösterilen uygulamalar %70 civarında izlenme oranlarına erişerek Yunan tv tarihinde üstün dereceli kırdı.

Yunanistan’da elde edilmiş başarılar neticesinde Acun Medya, hayattaki bir ilki gerçekleştirerek spor ve realityi bir araya getiren bir format geliştirdi. Yepyeni bir müsabaka programı olan Exathlon; A.B.D.MeksikaRomanyaKolombiyaBrezilya ve Macaristan gibi çoğu ülkede yayınlandı. Günümüzde, Exathlon yayınlandığı her ülkede maksimum izlenen uygulamalar arasındadır. Exathlon’un yayınlandığı ülkelerde etkin olmasıyla beraber Ilıcalı, Meksika’nın en büyük medya grubunun sahibi Ricardo Salina ile ortak olarak ülkenin maksimum izlenen TV kanallarından Azteca Uno’nun gündüz ve akşam kuşakları için üç sene süresince içerik üretimi konusu ile ilgili antak kalma sağlamıştır.

Acun Medya günümüzde, geliştirdiği kendi formatları ve haklarını satın almış olduğu dünyaca meşhur programlarla dünyanın dört kıtasında, 10’dan fazla ülkede onlarca prodüksiyon gerçekleştirmektedir.

Acun Ilıcalı ile Şeyma Subaşı 1 sene 2 aylık evliliklerini 26 Kasım 2018 tarihinde Silivri Adliyesi’ne giderek 9 dakikada bitirdi. Duruşmanın sonrasında izahat yapan Acun Ilıcalı, “Boşandığımız için üzgünüz, hakkımızdaki iddialar asılsız” dedi.

Acun Ilıcalı Filmleri

  • 2010 – Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak
  • 2017 – Yol Arkadaşım
  • 2018 – Benim Adım Osssman

Aldığı Ödüller

  • En İyi Erkek Sunucu Altın Arılar Ödülü
  • 2007 senesinde Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği tarafınca “Kristal Martı” ödülüne layık bulunmuştur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*