10 Kasım İzmir Kentkart ücretsiz mi? 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nde İzmirim Kart ulaşım ücretsiz mi?

10 Kasım‘da yollar parasız mi, akbiller parasız mı sorusu, birçok vatandaşın gündeminde yer aldı. Milli ve dini bayram günlerinde parasız olarak hizmet veren otobüsler, metro, ve tramvay hatlarının Atatürk’ü Anma günü kapsamında parasız çalışıp çalışmayacağı merak ediliyor. Peki, 10 Kasım İzmir Kentkart parasız mi? 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nde İzmirim Kart ulaşım parasız mi? İşte detaylar haberimizde…

10 KASIM İZMİR KENTKART ÜCRETSİZ Mİ?

10 Kasım günü, Türkiye Devletinin kurucusu olan büyük komutan yüce önderimiz Mustafa Kemal Atatürk adına düzenlenmekte olan milli çapta bir yastır. Bu yüzden de 10 Kasım günü resmi dinlence değildir ve ulaşım araçları da o gün parasız olarak çalışmamaktadır.

10 KASIM’IN ANLAM VE ÖNEMİ

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata veda etmiş olduğu gün olan 10 Kasım, her sene muhtelif etkinliklerle anılır. 1938 yılı 10 Kasım günü saat 9’u 5 geçe aramızdan ayrılan Atatürk’ün vefatı, milyonlarca Türk vatandaşının yanı sıra dünya genelinde yankı uyandırmıştır.

Sağlık durumu kötüye giden Atatük’e 1938 yılı başlarında siroz teşhisi konuldu ve Avrupa’dan doktorlar getirildi. Fakat tedaviler netice vermedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk, 10 Kasım 1938 Perşembe sabahı saat 09:05’te İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yumdu. Naaşı büyük bir törenle Ankara’ya uğurlandı ve Atatürk 21.11.1938 günü Ankara’da büyük bir törenle Ankara Etnografya Müzesi’ndeki geçici kabrine konuldu. 15 sene sonrasında da 10 Kasım 1953’te kendisi için yaptırılan Anıtkabir’de toprağa verildi.

Her sene olduğu gibi bu yılda 10 Kasım günü saat 9’u 5 geçe Mustafa Kemal Atatürk anılacak.

Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 83. yılı. Ülkemizde ise bu mühim günde Atatürk saygıyla anılacak. Ülkemizde her gün bu tarihlerde etkinlikler düzenlenir. Bu mühim gün/hafta ise Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına düzenlenen; onun yurtseverliği, inkılap ve ilkelerinin anlatıldığı, radyo ve televizyonda Atatürk’ün konuşmalarının kendi sesinden dinletildiği, Atatürk’le alakalı filmlerin gösterildiği haftadır.

Saat 9’u beş gece ülke genelinde sirenler çalınır; trafikteki otomobiller durur ve 4 dakika korna çalarak anma etkinliklerine yardımcı verirler. Okullarda resmi bölgelerde törenler düzenlenir; siyasal büyükler ve kişiler Anıtkabir’e bu günde akın ederler. Ülke genelinde Millet Meclisi hariç bütün bayraklar bu günde yarıya indirilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*